Providing you the best range of hydraulic door frame roll forming machine, steel door frame roll forming machine, roll forming machine for door frame, door frame roll forming machine and false ceiling roll forming line with effective & timely delivery.
₹ 3200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 15 ton/day |
| Max Sheet Width | 300 mm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Door |
| Cutting Type | Hydraulic |
| Number Of Forming Stations | 18 |
| Job Thickness | 1 mm |
| Power | 35 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3200000 / Piece Get Latest Price
| Profile Width | 300mm |
| Capacity | 15 ton/day |
| Sheet Thickness | 2.0 mm |
| Forming Speed | 10 m/min |
| Max Sheet Width | 300 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Main Motor Power | 22 kW |
| Roll Stations | 18 stations |
| Usage/Application | Door |
| Number Of Forming Stations | 18 |
| Job Thickness | 2 mm |
| Power | 35 HP |
| Punching Type | Online punch |
| Cutting Type | Hydraulic |
| Material Grade | CR, HR |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 3200000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 ton/day |
| Max Sheet Width | 300 mm |
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Door |
| Cutting Type | Hydraulic |
| Number Of Forming Stations | 16 |
| Job Thickness | 2 mm |
| Power | 35 HP |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2500000 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Automation Grade | Automatic |
| Usage/Application | Door Frame Making |
| Cutting Type | Fully Automatic |
| Number Of Forming Stations | 20 |
| Job Thickness | 1-2 mm |
| Power | 3 Phase |
| Voltage | 350 Watt |
| Production Capacity | 15 Meter/Minute |
₹ 930000 / Piece Get Latest Price
| Sheet Width | False Ceiling Roll Forming machine |
| Capacity | 5 ton/day |
| Sheet Thickness | 0.5 mm |
| Line Speed | 15 m/min |
| Automation Grade | Automatic |
| Main Motor Power | 7.5 kW |
| Roll Stations | 12 stations |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Job Thickness | 0.5-1 mm |
| Number Of Forming Stations | 10 |
| Max Sheet Width | 0-200 mm |
| Material Grade | CR, GI |
| Cutting Type | Fully Automatic |
| Decoiler Type | Manual decoiler |
| OEM Service | Yes |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Dilip Patel (Partner)
Sensitive Engitech Private Limited
Nr.Parin Furniture, Opp.Gallps Moter, At Vavdi
Rajkot - 360003, Gujarat, India