We are a leading Manufacturer of hydraulic decoiler machine from Rajkot, India.
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Strip width | 1500 mm |
| Coil weight | 10000 kg |
| Mandrel expand range | 450-550 mm |
| Power Consumption | 2-10 kW |
| Production Capacity | 2-5 ton/day |
| Decoiling speed | 15 m/min |
| Drive type | Hydraulic motor |
| Usage/Application | Industrial |
| Number of mandrels | Single mandrel |
| Brand | Sensitive |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Electric |
| Suitable material | CR sheet, GI sheet, HR sheet |
| Coil inner dia | 480 mm |
| Surface Finish | Color Coated |
| Coil outer dia | 1400 mm |
| Automation grade | Automatic |
| Machine Type | Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 220-440 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
Dilip Patel (Partner)
Sensitive Engitech Private Limited
Nr.Parin Furniture, Opp.Gallps Moter, At Vavdi
Rajkot - 360003, Gujarat, India