Offering you a complete choice of products which include automatic roof tile making machine, glazed tile metal roof panel making machines and semi automatic roof tile making machine.
₹ 2500000 / unit Get Latest Price
| Production Capacity | 1000 tiles/shift |
| Tile Type | Metal Roof Tile |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Requirement | 10 kW |
| Hydraulic Pressure | 80 ton |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Three Phase |
| Capacity | 15 ton/day |
| Brand/Make | Sensitive |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Automation Grade | Automatic |
| Power | 2-10 kW |
| Voltage | 220-440 V |
Minimum order quantity: 1 unit
₹ 2250000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 500 tiles/shift |
| Material | Mild Steel |
| Tile Type | Roof Tile |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Power Requirement | 15 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Phase | Three Phase |
| Hydraulic Pressure | 80 ton |
| Capacity | 2 TN / Hour |
| Model Name/Number | Sensitive |
| Brand/Make | Sensitive |
| Power Source | Electrical |
| Structure Type | Single Station |
| Machine Weight | 2500 kg |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2350000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | Roof tile Roll Forming Machine |
| Material | Mild Steel |
| Tile Type | Metal Roof Tile |
| Automation Grade | Fully Automatic |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Requirement | 15 kW |
| Hydraulic Pressure | 40 ton |
| Brand/Make | Sensitive |
| Capacity | 6-10 ton/day |
| Power Source | Electric |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 220-440 V |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
Dilip Patel (Partner)
Sensitive Engitech Private Limited
Nr.Parin Furniture, Opp.Gallps Moter, At Vavdi
Rajkot - 360003, Gujarat, India