We are a leading Manufacturer of metal roofing sheet forming machine, color coated steel roofing sheet forming machine and roofing sheet forming machine from Rajkot, India.
₹ 1750000 / Piece Get Latest Price
| Sheet profile | Trapezoidal |
| Sheet thickness | 0.8 mm |
| Forming stations | 19 Stations |
| Line speed | 15 m/min |
| Power requirement | 15 kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 20 Ton/day |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Consumption | 2-10 kW |
| Job Thickness | 0.5-1 mm |
| Max Sheet Width | 1220mm |
| Material | Mild Steel |
| Decoiler type | Hydraulic |
| Phase | 3 Phase |
| Cutting type | Hydraulic shear |
| Power Source | Electric |
| Production Capacity | 20 m/min |
| Control system | PLC Control |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | Polished |
| Voltage | 220-440 V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 1750000 / Piece Get Latest Price
| Sheet profile | Trapezoidal |
| Sheet thickness | 0.8 mm |
| Forming stations | 19 stations |
| Line speed | 15 m/min |
| Power requirement | 15 kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Capacity | 20 Ton/day |
| Usage/Application | Industrial |
| Power Consumption | 2-10 kW |
| Job Thickness | 0.5-1 mm |
| Max Sheet Width | 1440mm |
| Material | Mild Steel |
| Decoiler type | Hydraulic |
| Phase | 3 Phase |
| Cutting type | Hydraulic shear |
| Power Source | Electric |
| Production Capacity | 12 m/min |
| Control system | PLC Control |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2250000 / Piece Get Latest Price
| Sheet profile | Trapezoidal |
| Sheet thickness | 0.8 mm |
| Forming stations | 24 stations |
| Line speed | 15 m/min |
| Max Sheet Width | 800-1000 mm, 600-800 mm, 1440mm, 400-600 mm, 0-200 mm, 200-400 mm |
| Automation Grade | Automatic |
| Job Thickness | 0.1-0.5 mm, 1-2 mm, 0.5-1 mm, 2-3 mm, 3-4 mm |
| Production Capacity | 20 ton/day |
| Material | PPGI |
| System Control | PLC |
| Cutting type | Hydraulic shear |
| Power | 20 HP |
| Driven Type | Electric |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | 2-10 kW |
| Country of Origin | Made in India |
| Phase | 3 Phase |
| Voltage | 220-440 V |
Minimum order quantity: 1 Piece
Dilip Patel (Partner)
Sensitive Engitech Private Limited
Nr.Parin Furniture, Opp.Gallps Moter, At Vavdi
Rajkot - 360003, Gujarat, India