Providing you the best range of corrugated roofing sheet making machine, ultra ceiling section making machine, hydraulic metal roof sheet crimping machine, metal roofing sheet forming machine - sensitive and aluminum roofing sheet making machine with effective & timely delivery.
₹ 1550000 / Piece Get Latest Price
| Sheet profile | Corrugated |
| Sheet thickness | 0.8 mm |
| Automation grade | Fully Automatic |
| Production Capacity | 6-10 ton/day |
| Job Thickness | 0.5-1 mm |
| Line speed | 15 m/min |
| Power Consumption | 2-10 kW |
| Usage/Application | Industrial |
| Automatic Grade | Automatic |
| Max Sheet Width | Upto 1000 mm |
| Decoiler type | Hydraulic |
| Material | Mild Steel |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
| Surface Finish | Color Coated |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 930000 / Piece Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Mild Steel |
| Cutting Type | Fully Automatic |
| Number Of Forming Stations | 10 |
| Job Thickness | 0.5-1 mm |
| Max Sheet Width | 0-200 mm |
| Power | 8 HP |
| OEM Service | No |
| I Deal In | New Only |
| Automation Grade | Automatic |
| Country of Origin | Made in India |
Get Latest Price
| Sheet profile | Crimping machine |
| Sheet thickness | 0.8 mm |
| Automation grade | Fully Automatic |
| Forming stations | 2 Stations |
| Line speed | 8 m/min |
| Power requirement | 5 kW |
| Max sheet width | 1450 mm |
| Decoiler type | Hydraulic |
| Cutting type | Hydraulic shear |
| Control system | PLC Control |
Minimum order quantity: 1 unit
₹ 1750000 / Piece Get Latest Price
| Sheet profile | Trapezoidal |
| Machine Type | Fully Automatic |
| Sheet thickness | 0.8 mm |
| Automation grade | Fully Automatic |
| Forming stations | 19 stations |
| Job Thickness | 0.1-0.5 mm |
| Line speed | 15 m/min |
| Power requirement | 15 kW |
| Power Consumption | 20HP |
| System Control | PLC |
| Max sheet width | 1220 mm |
| Decoiler type | Hydraulic |
| Cutting type | Hydraulic shear |
| Control system | PLC Control |
| Country of Origin | Made in India |
| Capacity | 20 Ton/day |
| Production Capacity | 10 ton/day |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 2200000 / PIECE Get Latest Price
| Sheet profile | Trapezoidal |
| Sheet thickness | 0.8 mm |
| Production Capacity | 1-3 ton/day |
| Forming stations | 19 stations |
| Line speed | 15 m/min |
| Power requirement | 15 kW |
| Job Thickness | 0.5-1 mm |
| Capacity | 20 Ton/day |
| Power Consumption | 2-10 kW |
| Max Sheet Width | 200-400 mm, 1220mm, 600-800 mm, 0-200 mm, 400-600 mm |
| Decoiler type | Hydraulic |
| Cutting type | Hydraulic shear |
| Control system | PLC Control |
| Automation Grade | Automatic |
| Surface Finish | Color Coated |
| Country of Origin | Made in India |
| Voltage | 220-440 V |
| Phase | 3 Phase |
| Frequency | 50 Hz |
Minimum order quantity: 1 PIECE
Dilip Patel (Partner)
Sensitive Engitech Private Limited
Nr.Parin Furniture, Opp.Gallps Moter, At Vavdi
Rajkot - 360003, Gujarat, India