Providing you the best range of fully automatic roof sheet crimping machine with effective & timely delivery.
₹ 550000 / Unit Get Latest Price
| Sheet profile | Sheet Crimping Machine |
| Sheet thickness | 0.8 mm |
| Capacity(T) | 1 Ton |
| Forming stations | 2 Stations |
| Machine Type | Sheet Crimping Machine |
| Line speed | 15 m/min |
| Power requirement | 15 kW |
| Automation Grade | Automatic |
| Input Voltage | 440V |
| Frequency Hz | 50 Hz |
| Power Source | Electric |
| Machine Structure | Horizontal |
| Max sheet width | 1450 mm |
| Decoiler type | Hydraulic |
| Country of Origin | Made in India |
| Cutting type | Hydraulic shear |
| Voltage | 220-440 |
| Control system | PLC Control |
| Usage/Application | Roofing Sheet Accessories |
| Material Thickness | 0.30-0.80 mm |
| Motor Power | 5 HP |
| Warranty | 1 Year |
| Brand | Sensitive |
| Production Capacity | 6-10 ton/day |
| Power | 2-10 kW |
Minimum order quantity: 1 Unit
Dilip Patel (Partner)
Sensitive Engitech Private Limited
Nr.Parin Furniture, Opp.Gallps Moter, At Vavdi
Rajkot - 360003, Gujarat, India